بررسی مسائل و مشکلات حوزه کشاورزی با حضور معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان خوی

به گزارش روابط عمومی فرمانداری خوی، در جلسه ای به ریاست حسین عباسی فرماندار شهرستان خوی و مدیران دستگاه های اجرایی مرتبط مسائل و مشکلات حوزه کشاورزی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

حسین عباسی معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان خوی در این جلسه شناسائی ظرفیت های نسبی کشاورزی شهرستان خوی را ضروری عنوان کرد و افزود: شناسائی ظرفیت ها و پتانسیل تولید محصولات زراعی و باغی از اهمیت بسزایی برخوردار است و برای این منظور میبایست با استفاده از روش های مختلف مزیت محصولات را تشخیص و زمینه را برای افزایش با کیفیت و قابل رقابت با محصولات جهانی فراهم شود.

وی در ادامه به وضعیت شهرستان خوی در تولید برخی محصولات کشاورزی و زراعی اشاره کرد و افزود: شهرستان خوی در تولید برخی از محصولات مانند تخم آفتاب گردان و کدو و عسل رتبه اول کشوری و در بسیاری از محصولات از جمله آلبالو، گیلاس، گل محمدی و تخم مرغ رتبه نخست استانی را به خود اختصاص داده است.

فرماندار شهرستان خوی به راهکارهای جهش و رونق بخش کشاورزی اشاره کرد و افزود: اجرای پروژه های سدسازی و آبخیزداری برای تامین آب، ایجاد صنایع تبدیلی، بسته بندی و فرآوری، استفاده از بذرهای اصلاح شده با مصرف آب کم از جمله بذر هیبریدی، برگزاری جشنواره های استانی و ملی، افزایش کیفیت محصولات با رویکرد صادراتی و احداث سایت گلخانه ای با مقیاس کوچک  از جمله مواردی است که می توان با برنامه ریزی دقیق در بلند مدت و کوتاه مدت بخش کشاورزی را در شهرستان توسعه داد.

در ادامه این جلسه مقرر گردید پیشنهاد خرید تضمینی دانه های روغنی آفتاب گردان توسط دولت بعنوان یک محصول استراتژیک بمنظور حمایت از کشاورزان به مقامات استانی ارائه گردد.