استاندار آذربایجان غربی:

بازسازی مناطق زلزله‌زده خوی با همدلی و هم‌افزایی تسریع می‌شود

بازسازی مناطق زلزله‌زده خوی با همدلی و هم‌افزایی تسریع می‌شود
استاندار آذربایجان غربی با اشاره به روند مطلوب بازسازی مناطق زلزله‌زده شهرستان خوی، گفت: این روند با همدلی، هم افزایی و مشارکت مردم و مسوولان تسریع می‌شود.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه شهرستان خوی به نقل از خبرگزاری ایرنا، محمدصادق معتمدیان عصر جمعه در جلسه بازسازی مناطق زلزله‌زده خوی افزود: در 15 روز گذشته همه مدیران شهرستانی و واحدهایی که مسوولیت داشتند، با تلاش شبانه روزی، نقش آفرینی خوبی در خدمات رسانی به مردم داشته‌اند که جای قدردانی دارد.
وی با بیان اینکه رضایتمندی عمومی مردم حاصل کارهای جهادی مسوولان و حضور مستمر آنان در منطقه است، ادامه داد: دولت بعد از زلزله خوی و در روزهای نخستین در حداقل زمان و قبل از برآورد خسارت‌ها، مصوباتی برای بازسازی داشت که بدنبال تخصیص اعتبارات در این راستا در اسرع وقت هستیم.

معتمدیان اضافه کرد: روحیه همکاری، تعاون و کار شبانه روزی دستگاه‌های اجرایی و خدمات رسان باید تا پایان روند بازسازی در این مناطق باید ادامه داشته باشد البته اقدامات انجام شده در شهرستان زلزله زده خوی، نمونه کار جهادی است.

وی یادآور شد: با تلاش و کار جهادی انتظار می‌رود رکورد ساخت و بازسازی منازل مسکونی را در کشور به نام خود ثبت کنیم البته انگیزه این کار در استان وجود دارد چرا که مردم زلزله زده از اقشار آسیب پذیر هستند و باید اقدامات اساسی برای تامین نیازهای آنان با توجه به فرا رسیدن فصل سرما در سریعترین زمان انجام شود.
استاندار آذربایجان غربی با قدردانی از تلاش همه نهادها برای رسیدگی اولیه به زلزله زدگان و همچنین اعلام آمادگی برای کمک به ساخت و سازها اظهار کرد: امیدواریم بتوانیم با کمک دولت و نهادهای انقلابی با کمترین سهم آورده مردم، در حداقل زمان کار بازسازی را انجام دهیم.

به گزارش ایرنا، ساخت و ساز واحدهای مسکونی در روستاهای آواربرداری شده مناطق زلزله زده شهرستان خوی با نظارت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان آغاز و احداث بنای مسکونی با اجرای فونداسیون در 16 روستا زلزله زده برای احداث 600 واحد مسکونی شروع شده است.

تاکنون عملیات خط کشی و پی کنی واحدهای آواربرداری شده روستاهای مرتضی قلی کندی، خنجرخان و اسمعیل کندی به اتمام رسیده است همچنین پروانه ساخت بیش از 400 واحد مسکونی نیز از سوی بنیاد مسکن صادر شده است.

براساس آخرین برآوردهاف یک هزار و 100 واحد مسکونی در این زلزله دچار آسیب شدند که از این تعداد 500 واحد تخریب کامل و حدود 600 واحد نیز خسارتی بین 20 تا 50 درصد داشتند.

به گزارش ایرنا و به نقل از مرکز لرزه نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، زلزله ای به بزرگی 5.4 ریشتر ساعت 3:51 دقیقه بامداد چهارشنبه 13 مهرماه در عمق 10 کیلومتری زمین در خوی رخ داد.
طبق گزارش این مرکز، کانون این زمین لرزه هفت کیلومتری خوی، 29 کیلومتری ایواوغلی و 37 کیلومتری تسوج در آذربایجان شرقی بوده است.