مدیریت بحران زلزله در خوی؛

پایان عملیات امداد و نجات در مناطق زلزله زده فیرورق

پایان عملیات امداد و نجات در مناطق زلزله زده فیرورق
فرماندار ویژه شهرستان خوی گفت: با توزیع 3 هزار و 700 دستگاه چادر،3 هزار تخته پتو و 2 هزار دستگاه بخاری برقی عملیات امداد و نجات و اسکان آسیب دیدگان زلزله 5 و 4 دهم ریشتری فیرورق خوی پایان یافت.

به گزارش  روابط عمومی فرمانداری ویژه شهرستان خوی؛ کاظمی فرماندار شهرستان خوی در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما گفت : با پایان عملیات امداد و نجات به مناطق زلزله زده فیرورقتوزیع بیش از 3 هزار 700 دستگاه چادر و بیش از 3 هزار تخته پتو و موکت و بیش از 2 هزار دستگاه بخاری برقی عملیات امداد و نجات و آسکان آسیب دیدگان از زلزله 5 و 4 دهم ریشتری بخش فیرورق خوی پایان یافت.


وی افزود:, با تاکید استاندار آذربایجان غربی بزودی با بهره گیری از ماشین آلات لازم و کم های خیران و مردم، آوار برداری در 15 روستای کانون زمین لرزه آغاز می‌شود.


برزگر مدیرکل بنیاد مسکن استان هم در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما از پایان ارزیابی واحد‌های مسکونی خسارت دیده خبر داد و گفت: ارزیابی تمام واحدهای مسکونی اعلام خسارت شده در شهر فیرورق و 15 روستای کانون زلزله در شهرستان خوی توسط کارشناسان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان به اتمام رسید.

وی تصریح کرد: براساس ارزیابی کارشناسی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی 250 واحد مسکونی با خسارت بالای 50 درصد به عنوان واحد احداثی و 3600 واحد مسکونی با خسارت زیر 50 درصد به عنوان واحدهای تعمیری هستند.


برزگر گفت: 30 تیم ارزیاب از کارشناسان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان در 72 ساعت بصورت سه شیفت کار ارزیابی واحدهای مسکونی خسارت دیده را در 15 روستا و شهر فیرورق به اتمام رساندند.

مدیرکل بنیاد مسکن استان اضافه کرد: هیچ یک از واحدهای مسکونی مقاوم سازی شده توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در روستاهای شهرستان خوی در زلزله 13 مهر ماه و 28 دی ماه دچار خسارت سازه ای نشده است.

از تعداد 27 هزار و 991 واحد مسکونی روستایی در سطح روستاهای شهرستان خوی، 52 درصد واحدها یعنی 15000 واحد مقاوم سازی شده اند.

در شهرهای زیر 25 هزار نفر شهرستان خوی نیز از مجموع 6397 واحد، 47 درصد واحدها یعنی 2987 واحد مقاوم سازی شدند.

فرجی مشاور وزیر جهاد کشاورزی هم در سفر به خوی گفت : تمامی جایگاه های دامی در 25 روستای کانون زمین لرزه توسط کارشناسان جهاد کشاورزی در حال ارزیابی است تا نسبت به خسارت وارد شده تسهیلات بازسازی به آنها پرداخت شود .

وی تامین علوفه دام مناطق روستایی زلزله‌زده خوی را در اولویت برنامه های جهاد اعلام کرد.

سردار شهسواری فرمانده سپاه شهدای استان هم در بازید از مناطق زلزله زده خوی از فعالیت 39 گروه جهادی در این مناطق برای کمک به روستائیان خبر داد و گفت: سپاه تا اتمام بازسازی کامل مناطق زلزله‌زده خوی در کنار مردم خواهد بود و خود را عضوی از خانواده‌های این روستاها می‌داند.

وی افزود: گروه‌های جهادی از لحظات اولیه وقوع این زمین لرزه در کنار مردم بوده‌اند تا روند آواربرداری و بازسازی این مناطق تسهیل شود.

سردارشهسواری با اشاره به روحیه بالا و متانت اهالی این روستاها گفت: سپاه افتخار می‌کند که نوکر این مردم است، در بازدیدها به‌وضوح به این امر پی بردیم با این که مردم دچار خسارت شده‌اند؛ اما باز باروحیه‌ای مضاعف به زندگی خود ادامه می‌دهند و در کمال آرامش و امنیت پیگیر کارهای روزمره خودشان هستند.

این مقام مسئول تصریح کرد: با وجود واردشدن خسارات مالی خدا را شاکریم که این زمین‌لرزه تلفات جانی در پی نداشته است.

فرمانده سپاه شهدا آذربایجان غربی تأکید کرد: مسئولین نیز باید به‌سرعت در کنار مردم مشکلات مناطق زلزله‌زده را رفع کنند و به‌صورت جهادی وارد میدان عمل شوند کمااینکه شاهد این امر هم هستیم.