عملیات امدادرسانی در مناطق زلزله زده خوی به اتمام رسید

عملیات امدادرسانی در مناطق زلزله زده خوی به اتمام رسید
سرپرست جمعیت هلال احمر آذربایجان‌غربی گفت: عملیات امدادرسانی در 52 روستای زلزله زده شهرستان خوی پس از هفت روز تلاش شبانه‌روزی امدادگران این جمعیت و کمک سایر نهادهای خدمات رسان، به اتمام رسید.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه شهرستان خوی؛ حمید محبوبی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: طی یک هفته گذشته، 915 نفر از نیروهای امدادی این جمعیت در 52 روستای مناطق زلزله زده خوی حضور داشته و 9 اردوگاه اسکان اضطراری (8 ارودگاه شهری و یک ارودگاه روستایی) برپا کردند.

وی با بیان اینکه جمعیت هلال احمر آذربایجان‌غربی به بیش از چهار هزار و 307 خانوار زلزله زده در خوی خدمات رسانی کرده است، افزود: 21 هزار و 535 نفر طی یک هفته گذشته در مناطق زلزله زده خوی از خدمات ارائه شده هلال احمر بهره مند شدند.

محبوبی ادامه داد: در مجموع 52 روستا با بهره مندی از توانایی خانه‌های هلال، دهیاران و همچنین تیم‌های عملیاتی و امدادی هلال‌احمر در مناطق زلزله‌زده ارزیابی شدند و از ساعات ابتدایی وقوع زلزله، اردوگاه های امدادی هلال‌احمر برپا و زلزله زدگان در آنها اسکان اضطراری یافتند.

وی ارزش میزان امدادرسانی به مناطق زلزله زده خوی توسط جمعیت هلال احمر آذربایجان‌غربی را 353 میلیارد و 763 میلیون ریال اعلام کرد و گفت: تاکنون چهار هزار و 307 دستگاه چادر، یک هزار و 119 تخته موکت، سه هزار و 166 تخته پتو، 526 چراغ والور، 2 هزار و 574 بخاری برقی، یک هزار و 500 عدد آبمیوه و 2 هزار و 680 بسته غذایی 72 ساعته در میان زلزله‌زدگان مناطق متأثر از زمین لرزه خوی توزیع شده است.

سرپرست جمعیت هلال احمر آذربایجان‌غربی در رابطه با حضور تیم‌های ارزیاب در مناطق زلزله زده یادآور شد: به منظور ارزیابی میزان خسارت و امدادرسانی به حادثه دیدگان احتمالی این زلزله، 915 نیروی عملیاتی در قالب 60 تیم عملیاتی شامل تیم‌های ارزیاب، آنست، آواربرداری، اسکان اضطراری و تغذیه با به کارگیری 201 دستگاه خودروی سبک و سنگین عملیاتی روز به مناطق آسیب دیده اعزام شدند.

وی با اشاره به اعزام تیم‌های پیشرو شهرستان خوی به مناطق زلزله‌زده بلافاصله پس از وقوع زمین لرزه تاکید کرد: در همان دقایق ابتدایی زلزله علاوه بر تشکیل ستاد مدیریت بحران در مرکز کنترل و هماهنگی عملیات EOC استان و سازمان امداد و نجات، ستاد مدیریت حوادث استانداری استان و ستاد مدیریت بحران شهرستان‌های متاثر نیز تشکیل شد.

محبوبی با اشاره به اهمیت جایگاه خانه‌های هلال در امدادرسانی به بلایای طبیعی، گفت: طبق وظایف و اهداف از پیش تعیین شده برای خانه‌های هلال، در همان لحظات ابتدایی زمین‌لرزه خوی، 15 خانه هلال در روستاهای اطراف شهرستان خوی با هماهنگی مرکز فرماندهی ستاد استان به‌حالت آماده باش درآمد و بلافاصله ارزیابی وضعیت افراد و ابنیه روستا را قبل از رسیدن تیم‌های ارزیاب جمعیت هلال احمر آغاز و نتایج را به ستاد فرماندهی عملیات استان اعلام کردند.

وی اضافه کرد: بیش از 100 نفر از داوطلبان فعال نیز در این مدت به زلزله‌زدگان امدادرسانی کردند و 80 نفر داوطلب نیز در شهرستان‌های چایپاره، پلدشت، شوط، ماکو و چالدران برای حضور در مناطق زلزله زده در حالت آماده باش بودند.

محبوبی از تهیه و توزیع 15 هزار پرس غذای گرم در تمامی مناطق زلزله زده با مشارکت خیرین و نیروهای داوطلب هلال احمر به همراه اعضای موسسه خیریه عترت بوتراب خبر داد و افزود: در ادامه‌ همراهی داوطلبین و خیرین، علاوه بر تهیه 430 پرس غذای گرم برای عوامل اجرایی هلال احمر و اهدای اقلام غیرنقدی شامل 507 پتوی دو نفره، 100 بسته نان خشک، 970 قوطی کنسرو تُن ماهی و 500 قوطی کنسرو لوبیا با مشارکت خیرین شرکت مس به خانواده‌های آسیب دیده اهدا و مدرسه‌ای پیش ساخته با ظرفیت 50 نفر برای استقرار دانش آموزان روستاهای همجوار بدلان، قریس و صوفی شهرستان خوی نیز تامین شد.

سرپرست جمعیت هلال احمر استان آذربایجان غربی اظهار کرد: اعضای تیم سحر شهرستان خوی نیز متشکل از یک تیم تخصصی با هدف خدمت رسانی، ارائه حمایت‌های روانی و خدمات فرهنگی به کودکان، عازم مناطق زلزله زده شدند تا خدمات خود را در قالب سه گروه تخصصی گروه PFA کمک های اولیه روانشناختی، گروه CFS فضای دوستدار کودک، گروه MDI رسانه و مستند سازی ارائه دهند.

زمین لرزه‌ای به بزرگی 5.4 درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) چهارشنبه هفته گذشته منطقه فیرورق خوی را لرزاند که بر اثر آن، نزدیک به چهار هزار واحد آسیب کلی یا جزیی دیدند، این زمین لرزه تلفات جانی نداشت ولی حدود 200 نفر مصدوم شدند که اکثر آنها به صورت سراپایی تحت درمان قرار گرفتند.