مشارکت مردم و دستگاه‌های اجرایی در بازسازی مناطق زلزله خوی، ضروری است

مشارکت مردم و دستگاه‌های اجرایی در بازسازی مناطق زلزله خوی، ضروری است
معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: روند بازسازی مناطق زلزله زده خوی با اتخاذ راهکار درست و اصولی و همکاری مسوولین دستگاه‌های اجرایی باید با شتاب بیشتری دنبال شود و این مهم نیازمند حضور و مشارکت مردم و همکاری آنها با ستاد بازسازی بنیاد مسکن است.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه شهرستان خوی به نقل از خبرگزاری ایرنا؛ مجید جودی عصر دوشنبه از روند بازسازی در مناطق زلزله زده خوی بازدید کرد و قدردانی از عملکرد بنیاد مسکن آذربایجان غربی و روند مناسب عملیات آواربرداری، تامین مصالح و آغاز بازسازی واحدهای خسارت دیده و ابلاغ دستورالعمل تعمیری، راهنمایی و راهکارهای لازم را در خصوص نظارت و اجرای دقیق ساخت و ساز توسط ناظرین ارائه کرد.  

مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان غربی در حاشیه این بازدید گزارشی از آخرین اقدامات صورت گرفته در تمام مراحل در مناطق زلزله زده ارایه کرد و گفت: با تلاش‌ها و پیگیری‌های صورت گرفته روند بازسازی به خوبی در حال انجام است.

جعفر برزگر افزود: در تلاشیم با همکاری بیشتر همه عوامل بخصوص مشارکت مردم با توجه به اقلیم خاص آب هوایی در این منطقه، روند بازسازی، مراحل اجرای ساخت واحدهای احداثی تا پایان مهلت تعیین شده به پایان برسد تا مردم در واحدهای ساخته شده و مقاوم ساکن شوند.

مشارکت مردم و دستگاه‌های اجرایی در بازسازی مناطق زلزله خوی، ضروری است

وی تاکید کرد: ستاد بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تا پایان کامل بازسازی با مردم و در کنار مردم زلزله‌زده خوی خواهد بود.

مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان غربی ضمن تشکر از همکاری همه مسوولین کشوری، استانی و سازمان‌های مرتبط با ستاد بازسازی بنیاد مسکن در مناطق زلزله زده شهرستان خوی جهت پیشبرد اهداف این نهاد گفت: عملیات آوار برداری در مناطق شهری و روستایی زلزله زده خوی به پایان رسیده و تمام پروانه‌های ساخت واحدهای مسکونی مناطق روستایی نیز صادر گردیده است.  

برزگر ادامه داد: از یک هزار و 100 واحد احداثی شهر و روستایی تاکنون عملیات پی کنی و پی سازی بیش از 338 واحد مسکونی اجرایی شده است.  
به گفته وی، در 173 واحد مسکونی روستایی عملیات بتن فنداسیون به پایان رسیده و اسکلت فلزی 85 واحد مسکونی روستایی نصب گردیده است.

مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان غربی یادآور شد: پرداخت تسهیلات بلاعوض واحدهای تعمیری و احداثی در منطقه برای بیش از 365 متقاضی نیز آغاز شده است.  

جودی معاونت بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور با همراهی  رشتیان مدیرکل بازسازی بنیاد مسکن کشور مدیران و مسوولان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان غرب  از روند بازسازی در مناطق زلزله زده شهرستان خوی بازدید کردند.

در پایان این بازدید، جلسه ستاد بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در مناطق زلزله زده خوی با حضور مهمانان برگزار و پس از بحث و تبادل نظر راهکارها و تصمیمات لازم جهت مقاوم سازی و رفع موانع برای تسریع در بازسازی مناطق زلزله زده اتخاذ شد.

به گزارش ایرنا، بامداد چهارشنبه 13 مهر زلزله‌ای به بزرگی 5.6 ریشتر در مقیاس امواج درونی زمین شهرستان خوی در استان آذربایجان غربی را لرزاند.

در ارزیابی اولیه واحدهای مسکونی در شعاع 20 کیلومتری کانون اصلی زلزله شهرستان خوی، از اولین ساعات وقوع زلزله به مدت یک هفته، 67 تیم ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان غربی با حضور در 54 روستا و 2 شهر خوی و دیزج دیز، پنج هزار و 500 واحد مسکونی را ارزیابی کردند از این تعداد،  یک هزار و 100 واحد مسکونی تخریب کامل شد ضمن اینکه بیش از چهار هزار واحد نیز بین 20 تا 50 درصد خسارت دیدند.

روند بازسازی اماکن مسکونی در این شهرستان بویژه 12 روستای کانون زلزله توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و همکاری و همراهی دیگر دستگاه‌ها بسرعت آغاز شده است.