رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی:

بزرگ ترین بازار بورس دانه های آجیلی کشور در خوی قرار دارد

بزرگ ترین بازار بورس دانه های آجیلی کشور در خوی قرار دارد
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: در حال حاضر بزرگ ترین بازار بورس دانه های آجیلی آفتابگردان و کدوی کشور در خوی قرار دارد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه شهرستان خوی به نقل از خبرگزاری مهر؛ اکبر کرامتی در این زمینه اظهار کرد: وجود بزرگترین میدان تخمه و خشکبار خاورمیانه در خوی نشان از اهمیت این شهرستان در تولید و صادرات تخمه‌های آفتابگردان و کدو در استان را دارد.

وی با اشاره به اینکه امسال پیش بینی می‌شود 63 هزار تن تخم کدوی آجیلی و آفتابگردان از مزارع آذربایجان غربی برداشت می‌شود، افزود: این استان، سالانه با اشتغال بیش از 15 هزار خانوار روستایی و شهری به صورت مستقیم در امر کشت و فروش کدو و آفتابگردان آجیلی، رکوردار تولید این محصولات در کشور است.

کرامتی اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود امسال نزدیک 45 هزار تن تخم آفتابگردان آجیلی و روغنی از سطح 23 هزار و 500 هکتار از اراضی زیر کشت این محصول و 18 هزار تن تخم کدو آجیلی از سطح 21 هزار هکتار از مزارع استان برداشت شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی تصریح کرد: متوسط عملکرد تولید این محصول در مزارع آفتابگردان آجیلی و روغنی 1800 تا 1900 کیلوگرم در هر هکتار و در کدو اجیلی 800 تا 900 کیلوگرم در هر هکتار برآورد شده است.

وی ادامه داد:  بیش از 85 درصد سطح زیر کشت و تولید این محصولات به ترتیب در شهرستان‌های خوی، شوط، چایپاره، ارومیه، سلماس و نقده است.

کرامتی با بیان اینکه از اواخر مرداد ماه برداشت این محصول از مزارع استان آغازمی شود و تا اواسط مهرماه ادامه می‌یابد، اضافه کرد: امسال پیش‌بینی می‌شود 63 هزار تن تخم کدوی آجیلی و آفتابگردان از مزارع استان برداشت شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: ارقام دانه‌های آفتابگردان کشت شده در استان قلمی، دورسفید، شمشیری و پسته ای و اقلام کدو مشهدی، گوشتی، همدانی، قلمی و سایر ارقام محلی است.

وی خاطرنشان کرد: آفتابگردان و کدو آجیلی علاوه بر مصرف داخل استانی، مازاد تولید آن به صورت محدود به بسیاری از استان‌های کشور و برخی کشورهای همسایه و حاشیه خلیج فارس صادر می‌شود.

کرامتی به مشکلات کشاورزان منطقه در کشت این محصول اشاره کرد و گفت: از جمله مشکلات کشاورزان استان برای کشت تخمه آفتابگردان و کدو آجیلی، نبود ارقام اصلاح شده و کشت ارقام بومی و محلی، نبود برنامه برای صادرات مازاد بر نیاز محصولات، نبود کارگاه و کارخانجات نوین بسته‌بندی و مقاومت کم به آفات و امراض است.