به گزارش روابط عمومی فرمانداری خوی، سید محمد عابدی معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان خوی در پنجاه و دومین جلسه کمیته فرعی امنیتی خوی و وان ترکیه که در فرمانداری خوی برگزار شد اظهار داشت: سالیان زیاد است که دو ملت ایران و ترکیه در هم‌جواری خود از زندگی صمیمانه‌ای با هم برخوردار هستند و این تعامل کنار هم سالیان سال نیز ادامه می‌یابد.
وی افزود: این جلسه طی سه روز در فضای صمیمی و دوستانه در فرمانداری خوی برگزار شد که بر این اساس همکاری درزمینه مبارزه با تروریسم، جرائم سازمان‌یافته، قاچاق مواد مخدر و مهاجرت غیرمجاز به تفاهم قابل قبولی دست‌یافته شده است.
عابدی با اشاره به رفع مشکلات مرز رازی و کاپی کوی گفت: ترویج و سهولت در جذب و تردد توریست و نیز افزایش تبادلات تجاری مابین دو کشور در بازارچه مشترک مرزی از تفاهمات صورت‌گرفته در این جلسه بوده و همچنین رفع مشکلات پایانه مرزی رازی و کاپی کوی ترکیه، موردبررسی قرارگرفته و نیز برای برطرف کردن مشکلات موجود تصمیمات لازم اخذ گردید .
در این جلسه والی وان ترکیه اظهار داشت: این تفاهم‌نامه سبب خیروبرکت بین مردم دو کشور می‌شود و نیز در این جلسه برای رفع مشکلات مرزی، نتایج خوبی حاصل شد.
وی افزود: برای مبارزه با دشمنان مشترک دو کشور از قبیل گروهک های تروریستی و انجام عملیات مشترک مرزی تأکید و راهکارهای مناسب بررسی و به توافق رسیده شد.
والی وان ترکیه تصریح کرد: با مدرنیزه کردن دروازه مرز رازی و کاپی کوی ترکیه، افزایش مبادلات تجاری، فرهنگی، توریسم بیشتر می‌شود و همچنین شهرداری و اعضای شورای شهر خوی و وان در دیدار با هم به توافق مناسب دست یافتند و بنابراین این انتظار می‌رود که در سایر دیدارهای بین مقامات دو شهر از شهرداران این دو شهر برای همکاری بیشتر، دعوت به‌عمل آید.
مراد زور لو اوغلو بیان داشت: ایران در اتمام ساخت پایانه مسافری مرز رازی جدی است و نیز کشور ترکیه هم در تلاش است تا به‌زودی پایانه مسافری مرز کاپی کوی را به‌پایان رسانده و با اتمام این دو پایانه، سبب شکوفایی در منطقه شود و همچنین مشکلات موجود در مرز رازی و کاپی کوی موردبررسی قرار می‌گیرد و در اسرع وقت این مشکلات کاهش می‌یابد.
در پایان جلسه والی استان وان ترکیه و معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان خوی به امضای پروتکل همکاری پرداختند.