برگزاری آئین رونمایی از کتاب " تاریخ , فرهنگ و گردشگری فیرورق " با حضور امام جمعه , فرماندار , میهمانان استانی و اهالی فرهنگ و هنر شهرستان خوی در محل سالن اجتماعات فرمانداری به همت " خانه دانش و فرهنگ

برگزاری آئین رونمایی از کتاب " تاریخ , فرهنگ و گردشگری فیرورق " با حضور امام جمعه , فرماندار , میهمانان استانی و اهالی فرهنگ و هنر شهرستان خوی در محل سالن اجتماعات فرمانداری به همت " خانه دانش و فرهنگ
رونمایی از کتاب " تاریخ , فرهنگ و گردشگری فیرورق "

امام جمعه خوی در این مراسم اظهار داشت : با توجه به اینکه خوی از قرن چهارم هجری محل سکونت محدثین بوده و  با داشتن حوزه های علمیه ای همچون حوزه الفرج در قرن ششم هجری یک مرکز علمی منطقه ای محسوب می شد با این حال آن طور که باید و شاید به تاریخ این منطقه مهم در شمال غرب کشور پرداخته نشده است. 
وی خاطرنشان کرد: البته حوادثی مانند جنگهای طولانی ایران و عثمانی و ایران و روس موجب مهاجرت دانشمندان خوی شده ورویدادهای طبیعی مانند وقوع زلزله های مهیب و هجوم یاغیان محلی موجب از بین رفتن بخشی از میراث مکتوب منطقه شده است. 
وی در عین حال تاکید کرد: با وجود همه این کاستی ها مواد خام برای تولید آثار ماندگار هنوز وجود دارد که اگر مانند این عزیزان همت داشته باشیم می توان از اسناد سفارتخانه های خارجی، خاطرات و اطلاعات اشخاص، تالیفات خطی دانشمندان، سفرنامه ها و روزنامه ها استفاده کرد. 
وی در ادامه تصریح کرد: در شرایط فعلی، تدوین کتاب حاضر توسط اعضای این موسسه که با همت مضاعف و به صورت گمنام کارشان را در مدت سه سال به انجام رساندند در حد شاهکار است. 
 
در ادامه این مراسم فرماندار خوی اظهار داشت:  خوی با توجه به موقعیت استراتژیک خود، در طول تاریخ محل تلاقی افکار و عقاید و نحله های سیاسی و اجتماعی  بوده و و به جهت جایگاه خاص فرهنگی خود مورد توجه  شخصیتهای بزرگی همچون شمس تبریزی بوده است. 
سید محمد عابدی تاکید کرد: با وجود همه کوتاهی هایی که در گذشته در خصوص تاریخ و فرهنگ خوی وجود داشته در حال حاضر با برگزاری همایشهای فرهنگی و جشنواره های گوناگون، این شهر در حال بازیافت داشته های فرهنگی خود است.
 وی از کلیه دانشمندان و فرهیختگان داخلی و خارجی دعوت کرد به این حرکت بزرگ فرهنگی بپیوندند. 
فرماندار خوی کتاب تاریخ و فرهنگ فیرورق را کتاب فاخری دانست و خاطرنشان کرد: جهان عاری از خشونت تنها در سایه کتاب و کتاب خوانی و ارتقای فرهنگ بشری قابل تصور خواهد بود.